Sixth-grade North Idaho Home Educators Association (NIHEA) Student wins regional spelling bee


Sixth-grade NIHEA student Joseph Moran, of Hayden, out-spelled 35 other fourth- through eighth-graders from the five northern counties of Idaho to become the champion speller in the 15th annual North Idaho Regional Spelling Bee March 17 at North Idaho College.

Moran is the recipient of an all-expense paid trip to the 2018 Scripps National Spelling Bee the end of May near Washington, D.C., courtesy of event sponsor Hagadone Newspapers. He also received a Samuel Louis Sugarman Award Certificate, a one-year membership to Britannica Online Premium edition, a one-year subscription to Merriam-Webster Unabridged Online, a plaque, a medallion and a North Idaho College events pass for the 2018-2019 school year. 

“It was evident that this year’s participants had spent a lot of time studying and were ready to compete,” said North Idaho Regional Spelling Bee Coordinator Mindy Patterson. 

This year’s spelling bee went on for 26 rounds. The first runner up Urielle Abad, a seventh-grade Sandpoint Middle School student, slipped up on the word “narcissistic.” After correctly spelling “arachnid” in the round prior, Moran correctly spelled the anticipated championship word “surveillance,” to be crowned the 2018 North Idaho Regional Spelling Bee champion.

Each of the 35 participants from 40 schools in 9 districts across North Idaho, including private school and home school divisions, received medallions and NIC events passes.
The event was sponsored by Hagadone Newspapers and coordinated/hosted by NIC.

 

North Idaho Regional Spelling Bee placings were as follows:

 

1st place

Joseph Moran, 6th grade, Home District, NIHEA Home School

 

2nd place, Eliminated in Round 25    

Urielle Abad, 7th grade, Lake Pend Oreille School District, Sandpoint Middle School

 

3rd place, Eliminated in Round 12

Emma Fisch, 6th grade, Charter School District, CdA Charter Academy

 

4th place, Eliminated in Round 8

Ashlyn Craigie, 5th grade, Coeur d’Alene School District, Ramsey Magnet School

 

5th place , Eliminated in Round 7

Riley Peite, 7th grade, Coeur d’Alene School District, Woodland Middle School

 

6th place, Eliminated in Round 6

Andrew Mangini, 8th grader, Charter School District, CdA Charter Academy

 

7th place, Eliminated in Round 5

Elisabeth Edmonds   8th grade, Coeur d’Alene School District, Lakes Magnet Middle School

 

8th place, Eliminated in Round 4

Adam Moran, 4th grade, Home School District, NIHEA Home School

Aiden Antal, 5th grade, Private School District, Christian Center School

Nick Gaulrapp, 6th grade, Lake Pend Oreille School District, Farmin-Stidwell Elementary School

Alyx Mathews, 4th grade, Private School District, North Idaho Christian School

Camille Ussher, 8th grade, Boundary Co. School District, Boundary Co. Middle School

 

9th place, Eliminated in Round 3

Grace Priest, 6th grade, Private School District, North Idaho Christian School

Caren Silva, 4th grade, Coeur d’Alene School District, Dalton Elementary School        

Preston Graaskamp, 4th grade, Kellogg School District, Pinehurst Elementary School

Samuel Brannan, 8th grade, Home School District, NIHEA Home School

Ana Chase, 6th grade, Boundary Co. School District, Boundary Co. Middle School                                                     

Carter Lingenfelter, 6th grade, Coeur d’Alene School District, Woodland Middle School

Leevy Bush, 5th grade, Kellogg School District, Pinehurst Elementary School

Morgan Moon, 7th grade, Boundary Co. School District, Boundary Co. Middle School

Jack Baker, 4th grade, Lake Pend Oreille School District, Kootenai Elementary School

Zachary Storaasli, 5th grade, Lake Pend Oreille School District, Hope Elementary School

 

10th place, Eliminated in Round 2     

Thomas Smith, 7th grade, Charter School District, CdA Charter Academy

Serenity Delgado, 7th grade, Kellogg School District, Kellogg Middle School

Matthew Rogers, 8th grade, Kootenai School District, Kootenai Jr/Sr High School

Elizabeth McCoy, 5th grade, Boundary Co. School District, Mount Hall Elementary School

Tuesday Glessner, 7th grade, Kootenai School District, Kootenai Jr/Sr High School

Alyson Ward, 8th grade, Private School District, North Idaho Christian School

Layla Burmeister, 7th grade, Wallace School District, Wallace Jr/Sr High School

 

11th place, Eliminated in Round 1         

Sydnie Miller, 8th grade, Lake Pend Oreille School District, Sandpoint Middle School

Danielle Darrar, 4th grade, Kootenai School District, Harrison Elementary School                                

Ethan Antal, 7th grade, Private School District, Christian Center School

Aubrey Birdsell, 4th grade, Wallace School District, Silver Hills Elementary

Abby McEwan, 7th grade, Home School District, INCH Home School

Marcus Pugh, 8th grade, Kellogg School District, Kellogg Middle School

 

 Spelling Bee Winner

Joseph Moran, a sixth-grade student of NIHEA, poses for a photo with North Idaho Regional Spelling Bee Pronouncer Joe Jacoby after receiving first place at the 2018 North Idaho Regional Spelling Bee.


Posted: Monday, March 19, 2018

Email ArticleEmail

Links

Go To Our Facebook Page Go To Our Cecil Cardinal Facebook Page Go To Our Twitter Page Go To Our Instagram Page Go To Our You Tube Videos Page Go To Our Flickr Photos Page


NIC Communications Contacts

Please direct all media inquiries to:

Tom Greene
Communications Coordinator
(208) 665-2759 or tom.greene@nic.edu
Public Information Request Form

Stacy Hudson
Communications and Marketing Director
(208) 769-7819 or stacy.hudson@nic.edu

Laura Rumpler
Chief Communications and
Government Relations Officer
(208) 769-3316 or laura.rumpler@nic.edu


News Search



Archives