Participants announced for the 2007 North Idaho Regional Spelling Bee


A total of 55 fourth- through eighth-graders from the five northern counties of Idaho will participate in the fourth annual North Idaho Regional Spelling Bee Saturday, March 10, the winner of which will receive an all expense paid trip to Washington, D.C. to participate in the 80th Annual Scripps National Spelling Bee May 30 and 31.
 
Each contestant was the winner of his or her respective grade level in district qualifying bees held at 13 districts, which included various school districts as well as a home school and private school district, throughout North Idaho. The spellers will compete against each other, regardless of grade level, beginning at 10 a.m. in Boswell Hall Schuler Auditorium on North Idaho College’s main campus. Registration for participants begins at 9 a.m.
 
The event is sponsored by Hagadone Newspapers and hosted by NIC.
 
Information: (208) 769-7819.
 
2007 North Idaho Regional Spelling Bee participants are as follows:
 
Fourth grade participants:
Dillon Dunteman, Holy Family Catholic School, Private School District
Amanda Starr, Spirit Lake Elementary, Lakeland School District #272
Benson Waldrop, Heyburn Elementary, St. Maries School District #41
Allie Broaddus, Idaho Virtual Academy, Idaho Virtual Academy District #452
Zachary Bailey, Harrison Elementary, Kootenai School District #274
Stephanie Wright, Skyway Elementary, Coeur d’Alene School District #271
Wyatt Nelson, Valley View Elementary, Boundary County School District #101
Sunny Brown, Kootenai Elementary, Lake Pend Oreille School District #84
Emma Yergler, Pinehurst Elementary, Kellogg School District #391
Madison Inouye of Harrison, Home School District
Danielle Collinson, Prairie View Elementary, Post Falls School District #273
Jesse Miller, Priest River Elementary, W. Bonner County School District #83
 
Fifth grade participants:
Peyton Bowen, Lakes Bible Academy, Private School District
Nate Kimball, Betty Kiefer Elementary, Lakeland School District #272
Ryan McNulty, Heyburn Elementary, St. Maries School District #41
Isaiah Sovereign, Idaho Virtual Academy, Idaho Virtual Academy District #452
Tanner Dodson, Harrison Elementary, Kootenai School District #274
Elena Johnson, Atlas Elementary, Coeur d’Alene School District #271
Camille Awbrey, Valley View Elementary, Boundary County School District #101
Samantha Katana, Farmin-Stidwell Elementary, Lake Pend Oreille School District #84
Jessi Gibbons, Sunnyside Elementary, Kellogg School District #391
LeeAnne Bixler of Coeur d’Alene, Home School District
Braden Davenport, Prairie View Elementary, Post Falls School District #273
Jill Weimer, Priest River Elementary, W. Bonner County School District #83
 
Sixth grade participants:
Ara Fromm, Coeur d’Alene Christian School, Private School District
Cameron Busch, Betty Kiefer Elementary, Lakeland School District #272
Seth Johnson, Idaho Virtual Academy, Idaho Virtual Academy District #452
Olivia Kincheloe, Harrison Elementary, Kootenai School District #274
Easton Townsend, Woodland Middle School, Coeur d’Alene School District #271
Jared Lysne, Mt. Hall Elementary, Boundary County School District #101
Katie Capes, Southside Elementary, Lake Pend Oreille School District #84
Nicole Estabrooks, Kellogg Middle School, Kellogg School District #391
Jacqueline Skarda of Coeur d’Alene, Home School District
Scott French, Priest River Elementary, W. Bonner County School District #83
 
Seventh grade participants:
Emma Hancock, Silver Valley Christian Academy, Private School District
Brennan Putman, Lakeland Jr. High, Lakeland School District #272
Caleb Ratelle, Idaho Virtual Academy, Idaho Virtual Academy District #452
Kyler Stuart, Kootenai Jr./Sr. High, Kootenai School District #274
Yazmene Kingsley, Wallace Jr./Sr. High, Wallace School District #393
Jamie Wright, Woodland Middle School, Coeur d’Alene School District # 271
Alex Awbrey, Boundary County Middle School, Boundary County School District #101
Tala Fehsel, Clark Fork Jr./Sr. High, Lake Pend Oreille School District #84
Gabriel Cheeley of Post Falls, Home School District
Brianna McMackin, Priest River Jr. High, W. Bonner County School District #83
 
Eighth grade participants:
Jennifer Kiesewetter, Holy Family Catholic School, Private School District
Gaige Grey, Lakeland Jr. High, Lakeland School District #272
Caralina Fischer, Idaho Virtual Academy, Idaho Virtual Academy District #452
Hayden Kraack, Kootenai Jr./Sr. High, Kootenai School District #274
Emily Vester, Wallace Jr./Sr. High, Wallace School District #393
Kenzie Miller, Canfield Middle School, Coeur d’Alene School District #271
Sara Owinyo, Boundary County Middle School, Boundary County School District #101
Finan Adamson, Sandpoint Middle School, Lake Pend Oreille School District #84
Anton Ferraro, Kellogg Middle School, Kellogg School District #391
Sara Pinkerton of Coeur d’Alene, Home School District
Christian Handy, Priest River Jr. High, W. Bonner County School District #83


For More Information
North Idaho Regional Spelling Bee Coordinator Stacy Hudson, (208) 769-7819

Posted: Monday, Feb. 5, 2007

Email

Links


Find us on:
Go To Our Facebook Page Go To Our Twitter Page Go To Our Instagram Page Go To Our You Tube Videos Page Go To Our Flickr Photos Page

NIC Communications and Marketing Contacts


Tom Greene,
Communications Coordinator
(208) 665-2759 or tom_greene@nic.edu

Stacy Hudson,
Communications and Marketing Director
(208) 769-7819 or stacy_hudson@nic.edu

Mark Browning, Vice President for Community Relations and Marketing
(208) 769-3316 or mark_browning@nic.edu

News Search



Archives