News Room

Participants announced for the 2014 North Idaho Regional Spelling Bee

A total of 56 fourth- through eighth-graders from the five northern counties of Idaho will participate in the 11th annual North Idaho Regional Spelling Bee Saturday, March 22 at North Idaho College, the winner of which will receive an all expense-paid trip to Washington, D.C. to participate in the Scripps National Spelling Bee the end of May.

Each contestant was the winner of his or her respective grade level in district qualifying bees held in public school districts as well as a home school and private school district throughout North Idaho.

“A total of 55 schools are involved in this year’s spelling bee from 12 districts across North Idaho, including home schoolers and private schoolers,” said North Idaho Regional Spelling Bee Coordinator Mindy Patterson. “Congratulations to those who qualified for the regional bee this year—it’s an amazing accomplishment.”

The spellers will compete against each other, regardless of grade level, beginning at 9 a.m. in Boswell Hall Schuler Performing Arts Center on NIC’s main campus. Registration for participants will begin at 8:30 a.m.

The event is sponsored by Hagadone Newspapers and hosted by NIC.
 
Fourth grade participants:
Skyeler Zimmerman, Mt. Hall Elementary, Boundary County School District #101
Georgia May, Sorensen Magnet School, Coeur d'Alene School District #271
Christian Hunt of Rathdrum, Home School District
Olivia Derbyshire, Pinehurst Elementary, Kellogg School District #391
Tristan Gentry, Harrison Elementary, Kootenai School District #274
Alexander Reeves, Northside Elementary, Lake Pend Oreille School District #84
Samantha Schroeder, Spirit Lake Elementary, Lakeland School District #272
Kadin Coleman, Lakeside Elementary, Plummer-Worley School District #44
Grace Clark, Christian Center School, Private School District
Corbin Scheer, Heyburn Elemetnary, St. Maries School District #41
Mason Chaffee, Silver Hills Elementary, Wallace School District #393
Jazmine Brown, Priest River Elementary, West Bonner County School District #83

Fifth grade participants:
Lauren Onstott, Mt. Hall Elementary, Boundary County School District #101
Helenna O’Brien, Sorensen Magnet School, Coeur d'Alene School District #271
Josiah Pinkerton of Coeur d’Alene, Home School District
Riley Rollins, Sunnyside Elementary, Kellogg School District #391
Amanda Cabral, Harrison Elementary, Kootenai School District #274
Jaycee Forell, Sagle Elementary, Lake Pend Oreille School District #84
Kaylie Needham, Betty Kiefer Elementary, Lakeland School District #272
Kate Malinauskas, Lakeside Elementary, Plummer-Worley School District #44
Esperanza Williams, Christian Center School, Private School District
Jayden Martin, Heyburn Elementary, St. Maries School District #41
Hayden Hogamier, Silver Hills Elementary, Wallace School District #393
Samantha Krampert, Priest River Elementary, West Bonner County School District #83

Sixth grade participants:
Katelyn Hutchinson, Boundary Co. Middle School, Boundary County School District #101
Kendall Foster, Canfield Middle School, Coeur d'Alene School District #271
Erika Gallus of Rathdrum, Home School District
Corrina Hill, Kellogg Middle School, Kellogg School District #391
Mitchell Vawter, Kootenai Jr./Sr. High School, Kootenai School District #274
Johnny Spurlock, Farmin-Stidwell Elementary, Lake Pend Oreille School District #84
Patrick Beasley, Athol Elementary, Lakeland School District #272
Savannah Triplett, Lakeside Elementary, Plummer-Worley School District #44
James Kelly, North Idaho Christian School, Private School District
Lucia Yegge, St. Maries Middle School, St. Maries School District #41
Gary Gunderson, Silver Hills Elementary, Wallace School District #393
Kara Slater, Idaho Hills Elementary, West Bonner County School District #83

Seventh grade participants:
Connor Claphan, Boundary Co. Middle School, Boundary County School District #101
Kiana Lacroix, Coeur d’Alene Charter Academy, Coeur d'Alene School District #271
Esther Pinkerton of Coeur d’Alene, Home School District
Shea Curran, Kellogg School District #391
Kassandra Scheinost, Kootenai Jr./Sr. High School, Kootenai School District #274
Natalia Madison, Forrest Bird Charter Schools, Lake Pend Oreille School District #84
Willie Gomes, Timberlake Junior High, Lakeland School District #272
Preston Pfau, North Idaho Christian School, Private School District
Jenna Boutillier, St. Maries Middle School, St. Maries School District #41
Lindsey Foster, Wallace Jr./Sr. High School, Wallace School District #393


Eighth grade participants:
Ada Bonnell, Boundary Co. Middle School, Boundary County School District #101
Evan Schwaab, Lakes Magnet Middle School, Coeur d'Alene School District #271
Faith Doty of Rathdrum, Home School District
Noah Rollins, Kellogg Middle School, Kellogg School District #391
Madison Napierala, Kootenai Jr./Sr. High School, Kootenai School District #274
Alex Jones, Sandpoint Middle School, Lake Pend Oreille School District #84
Jacob St. Mars, Timberlake Junior High, Lakeland School District #272
Jamie Bettis, Christian Center School, Private School District
Alex Beauchman, St. Maries Middle School, St. Maries School District #41
Charles Tatman, III, Wallace Jr./Sr. High School, Wallace School District #393



For More Information
North Idaho Regional Spelling Bee Coordinator Mindy Patterson, (208) 769-3316 or mindy_patterson@nic.edu

Posted: Monday, March 17, 2014

Email

Links


Find us on:
Go To Our Facebook Page Go To Our Twitter Page Go To Our Instagram Page Go To Our You Tube Videos Page Go To Our Flickr Photos Page

NIC Communications and Marketing Contacts


Tom Greene,
Communications Coordinator
(208) 665-2759 or tom_greene@nic.edu

Stacy Hudson,
Communications and Marketing Director
(208) 769-7819 or stacy_hudson@nic.edu

Mark Browning, Vice President for Community Relations and Marketing
(208) 769-3316 or mark_browning@nic.edu

News Search



Archives